LÍTOST vs. SOUCIT

05.07.2021

Ze všech stran se stále valí fotky a informace o tom, jak kdo pomáhá Jižní Moravě. Ještě jsi nepomohl a máš výčitky? Neměj. Každý máme svoje místo jinde. Někdo pomáhá fyzicky na místě, někdo pomáhá s organizací, transportem hmotné pomoci, někdo přispěl finančně, ... Někteří to potřebují zveřejňovat na sociálních sítích, jiní pomáhají v tichosti a s pokorou. A někdo se toho neúčastní vůbec. A všechno je to v pořádku!

Nechci toto téma nijak zlehčovat. Hluboce s lidmi v této oblasti soucítím, to už jsem psala v předchozích příspěvcích. Ale nemusíme se nechat vtahovat do dramat, která nejsou naše. Vyvolávání výčitek a pocitů viny není na místě. Ani litovat ty, které tornádo postihlo.

LÍTOST je emoce, která bere lidem, vůči kterým ji směřujete, sílu. Ještě více je oslabuje a stahuje do neschopnosti danou situaci zvládnout. A jelikož si svoji realitu tvoříme sami tím, co vysíláme, pokud budete v této emoci - v lítosti, bolesti, citově angažovaní, pak si tuto realitu přitáhnete taky. Ne zrovna tornádo, ale podobnou situaci, jejíž emoce už nyní díky lítosti prožíváte. Na místě je SOUCIT. Soucit má úplně jinou energii než lítost. Mohu soucítit, pokud chci, tak pomoci či jen vyslat myšlenku, modlitbu. Ale zároveň mohu žít dál v radosti, odjet na dovolenou, dál zvyšovat vibrace a tím posílat sílu všem potřebným. Když většina z nás půjde do pocitů dramatu, lítosti a neštěstí, sníží se kolektivní vibrace, a to nikomu neprospěje. Všichni půjdeme dolů.

Pomáhej tedy tam, kde tě to volá, tak jak si to můžeš časově, fyzicky, finančně, psychicky, lidsky dovolit. Ne proto, že by se to mělo, proto, že v tobě někdo vyvolal pocit viny, proto, že odlehčíš svému svědomí apod. Pomáhej pouze, pokud to tak opravdu cítíš.
Každý máme svůj čas a své místo. Třeba pomáháš lidem každý den ve své práci a už nemáš energii na to, dělat to samé ještě ve svém volnu. Třeba máš sám tolik práce kolem své stavby a máš taky nárok na nové bydlení, že už nemáš fyzické možnosti pomáhat ještě jinde. Třeba jsi časově tak zaneprázdněný, že jsi rád aspoň pár hodin týdně se svou rodinou a nechceš svůj čas věnovat nikam jinam. Třeba jsi tak citlivý, že vůbec do této lokality nemůžeš jet. Třeba máš problémy se zády, ale řekneš si, to vydržím. A pak budeš možná muset omezit svůj život a svoji práci na další dny nebo týdny. Budeš sám potřebovat ošetření a pomoc ostatních. A tohle nikomu nepomůže. Řetězit a násobit bolest, neštěstí, slabost...šířit emoce s nízkou vibrací.

Pomáhej, jak chceš nebo nechceš, ale dál ŽIJ svůj život a RADUJ SE!