MEDITACE - velmi jednoduchý návod, jak ji zařadit do běžného života 

28.01.2021

MEDITACE - z vlastní zkušenosti vím, že je to úžasně a užitečně strávený čas. Znáte tu neustále hrající desku v hlavě? Stále se točící myšlenky, otázky, pochybnosti, dialogy v hlavě, konstruujeme různé scénáře, vytváříme si domněnky, dostáváme se do vypětí a stresu. Tohle všechno můžeme díky meditaci eliminovat. Je to také cesta sebepoznání a úžasných objevů o sobě a svém životě 😊 I spousta vědeckých výzkumů poukazuje na prospěšnost meditace. Má vliv na stres, psychickou pohodu a ta samozřejmě souvisí s pohodou fyzickou, zvyšuje mozkovou aktivitu, má kladný vliv na paměť atd.
Často s meditací nezačneme, protože si myslíme, že nemáme čas, a že bychom to nedokázali. Máme představu osoby v lotosovém sedu, v dlouhém hábitu, trávící tak několik hodin denně absolutně bez myšlenek. Tak vzdálené našim každodenním možnostem. A taky vzdálené realitě. Haha - věřte, že než dosáhnete pár vteřin bez myšlenek, je to velmi velmi dlouhá cesta. Takto meditace sice vypadat může, ale taky to může být úplně jinak. Je více druhů a způsobů meditace. Někdo je striktně odděluje a jako meditaci označuje jen tento stav. Já ale za meditaci považuji vše, kdy přebírám kontrolu nad svou myslí.
Jak tedy jednoduše začít? Pozorování, žití v přítomnosti, být tady a teď, mindfulness. To jsou různé názvy pro v podstatě totéž. Je to jednoduché a nijak vás to nezdrží ve vašich běžných činnostech. Spíš naopak. Začněte se každé činnosti, kterou děláte věnovat absolutně naplno. S plnou pozorností jen na danou činnost. Žádné tolik oslavované "multifunkční ženy", které zvládají 5 věcí najednou! Už dost!
Například, když utírám prach, tak sleduji jen tuto činnost. Vnímám, jak je teplá nebo studená voda, ve které máchám hadřík, sleduji, jaké dělám pohyby rukou, pozoruji lesknoucí se utřené povrchy, vnímám, jak se u toho cítím, pozoruji svoje tělo, ... Každou myšlenku na to, co budu dělat potom, jak mě to nebaví, co pak uvařím apod. okamžitě opustím. Nechám ji odejít a hned se zase soustředím na pozorování. A najednou: wau! Hotovo. A je mi dobře a mám radost, a tak to uteklo, a dokonce mě to bavilo a mám čistou hlavu a cítím se odpočatě. Opravdu. Mluvím z vlastní zkušenosti. Utírání prachu je moje nejmíň oblíbená domácí činnost, takže u ní praktikuji tuto metodu a naposledy už jsem se na utírání prachu dokonce těšila 😊
Takto můžete postupovat u všeho. I když třeba čekáte na zastávce. Pozorujete, jak stojíte, jaký dýcháte vzduch, je studený nebo spíš teplý, voní mi, můžete pozorovat ostatní lidi.
Jste na kávě s kamarádkou, a přitom myslíte na to, co nakoupíte, co uvaříte k večeři, ... Ne! Stop! Teď jsem na kávě, tak si plně věnujeme vzájemný čas a jsme tu jen pro sebe.
Když pracujete na počítači, není možné až tak "vypnout", ale zase je možné eliminovat všechny ostatní myšlenky. Teď pracuji, dělám tabulku a myslím jen a jen na tu tabulku. Neřeším mezitím v hlavě, co a jak budu dělat pak.
Postupně začněte aplikovat metodu bytí v přítomném okamžiku stále častěji. Začněte trénovat na jednoduchých věcech, když jste sami a postupně přidávejte další a další činnosti až nakonec zkoušejte aplikovat tuto metodu na vše, co děláte. Postupně to přejde v automatiku. A věřte mi, budete i efektivnější. Všechny činnosti vám půjdou rychleji, budete výkonnější, preciznější a ze všeho budete mít lepší pocit. A to vám ovlivní celkový životní pocit. Po malých krůčcích dosáhnete velkého výsledku 😉
Je spousta způsobů meditací, ale tohle je za mě super technika pro zařazení do každodenního života. Nevyžaduje žádný čas navíc, žádná omezení činností, žádné kurzy, speciální dovednosti a znalosti.
Tak už dost vymlouvání a pusťte se do toho.
Budu ráda za vaše sdílení, jak se vám daří, jak vás to baví. Inspirujme a podporujme se vzájemně 😊