NERVUS VAGUS - práce s traumatem

Trauma není událost, ale naše NEPROJEVENÁ REAKCE na danou
událost.
TRAUMA NENÍ V HLAVĚ, TRAUMA JE NAPĚTÍ V TĚLE.
Naše tělo je moudré a kdykoliv má možnost, trochu toho skrytého napětí propustí. Tím uvolní i energii, která se zde spotřebovávala na "hlídání" napětí, na ukrývání reakce. Tím získáváme zpět svoji životní energii, energii na samoléčebné procesy v těle, na seberegulaci celého našeho systému (tělo, mysl, emoce).
Tomuto propouštění napětí můžeme velmi významně pomoci regulací nervového systému.
Velmi zjednodušeně – náš nervový systém má dva základní módy:
- SYMPATIKUS – aktivita, mobilizace
- PARASYPATIKUS – klid, odpočinek, socializace, léčení, trávení
A právě, když se nám podaří dostat se do parasympatiku, je naše tělo schopné propouštět skryté napětí, ulevit si, léčit se.
HLAVNÍM parasympatickým nervem je NERVUS VAGUS/BLOUDIVÝ NERV.
Zejména jeho ošetřením (ale i dalších parasympatických nervů a mozkového kmene) v KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII se náš nervový systém přepíná do parasympatiku, pocitu bezpečí a může postupně uvolňovat traumata ukrytá v těle.
Díky tomu nabíráme spoustu sil, mění se naše automatické reakce v životě – svět už není tak nebezpečné místo.
Takto se dá pracovat velmi jemně bez retraumatizace.
Ale můžeme jít i PŘÍMO DO TRAUMATU – místa v těle aktivovaného vzpomínkou na traumatizující událost. A opět pomocí jemného KRANIOSAKRÁLNÍHO OŠETŘENÍ pomoct tělu trauma/napětí propustit. I tato práce je velmi jemná při použití PENDULACE – přecházení ve vzpomínce mezi traumatizující událostí a zdrojující vzpomínkou.
Stále studuji a objevuji nové možnosti kraniosakrální terapie. Mezitím jdu vždycky na kurz nějaké jiné metody – co kdyby existovalo něco lepšího, účinnějšího… Ale vždycky je to jen ztráta peněz a času a zase se jen přesvědčím o tom, že kraniálka je top. Není to kec. Mám to ověřené v praxi jak na sobě, tak na svých klientech.
A budu se opakovat: kraniálka je moje láska už 9 let a bude asi nadosmrti.
Lucie s láskou 💕